Dukan Diyeti nedir ve Nasıl yapılır?

Dr. Pierre Dukan’ın protein ağırlıklı beslenme ile kilo verdirme sisteminin bilinen adı olan Dukan diyeti için izlemeniz gereken adımlar şunlardır.

Dukan diyetindeki adımlar öncelik sırasına göre ilk aşama kısa, hızlı ve hemen sonuç alınan “atak” aşaması ile başlıyor, ‘seyir’, ‘konsolidasyon’ ve ‘Sürdürme(İstikrar)’ ile devam ediyorsunuz. En önemli özelliği bol su içerek zayıflamak olan Dukan diyetinin Atak evresinde 72 çeşit yüksek proteinli besin listesinden seçilenlerle besleniliyor.
Bu besinler tamamen yağsız süt ürünleri, balık, yumurta ve kümes hayvanlarından oluşuyor. İkinci aşamasında yani gerçek kilo kaybının yaşandığı aşamada ise daha önce yediğiniz yiyecekler üzerine enginar, patlıcan, brokoli, lahana, kereviz, kabak, mantar ve marul gibi 28 çeşit sebze sebze ekleniyor. Bazı günler sebze ve protein bazı günlerde ise sırf protein yiyorsunuz. Sebzeli günlerde sınırsız sebze tüketme hakkı var.

Üçüncü aşamaya gelindiğinde her gün hem et hem de sebze yiyebiliyorsunuz. Sürdürme aşamasında kendinize yaşam stili haline getiriyorsunuz ancak Perşembe günleri atak evresini uygulamaya devam ediyorsunuz. Dukan diyetinin en güzel yanı ise haftada 2 öğün her şeyin serbest olması.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir